praca

Praca fizyczna kontra umysłowa

O ile wiele mówi się o uciążliwości pracy fizycznej, o tym jakiego trudu trzeba dołożyć, aby w tym trybie pracy sporo zarobić, to niewiele wspomina się o trudach pracy umysłowej. Praca w Białej Piskiej to przede wszystkim praca fizyczna, jednak nie brakuje na rynku lokalnym także ofert pracy umysłowej. Poza sprzedawcami, kasjerami, betoniarzami i stolarzami, potrzeba jest także projektantów, urzędników, specjalistów do spraw zakupów i zaopatrzenia czy logistyków, informatyków.

W każdym zawodzie praca może być mniej lub bardziej obciążająca, stresująca. Zdarzają się przypadki, kiedy o wiele bardziej wymagająca fizycznie jest praca z pozoru umysłowa. Rynek zmienia się wraz z potrzebami odbiorców, co za tym idzie, obserwuje się zmiany w zakresie wszechstronności pracowników. Trudno dziś znaleźć takie prace, które są wyłącznie umysłowe lub tylko i wyłącznie fizyczne.

Częściej pracownik jest po trochu pracownikiem umysłowym, a po trochu pracownikiem fizycznym. Ta ewolucja ma daleko idące skutki. Ma to również swoje zalety, aczkolwiek nie jest pozbawione minusów tego rozwiązania. Pracując przykładowo jako handlowiec, co nieco pracujemy fizycznie jako dostawca, kierowca, a nieco jako pracownik umysłowy przy opracowywaniu ofert handlowych, pozyskiwaniu klientów, czy raportowaniu sprzedaży. To wielki plus dla urozmaicenia pracy, ale i minus, bowiem pracujemy także w terenie. Tym samym za każdym razem, gdy bierzemy udział rekrutacji, musimy rozważyć na ile ta oferta jest dla nas.

21 thoughts on “Praca fizyczna kontra umysłowa”

    1. Na zdrowie fizyczne praca biurowa ma niekorzystny wpływ, dlatego należy zadbać o aktywność fizyczną po pracy.

      1. Czasami brakuje czasu na jakąś aktywność fizyczną. Jak ktoś ma dużo obowiązków domowych to dla siebie najzwyczajniej w świecie już nie ma czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *