Elbląg jest miastem, który pomimo widocznych zmian na rynku pracy nadal boryka się z dość dużym problemem bezrobocia. Czy to oznacza, że praca w Elblągu jest niedostępna? Rynek w tym mieście jest dość specyficzny i rozwija się w swoim rytmie.
Z jednej strony nie jest łatwo o prace, a z drugiej cały czas wzrasta zapotrzebowanie na handlowców oraz sprzedawców, a także na wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Potrzebni są specjaliści, których na rynku absolwentów występują bardzo duże braki. Spowodowane jest to w dużej mierze tym, że brakuje szkół zawodowych, kształcących prawdziwych fachowców z konkretnych branży. Ponadto bardzo często okazuje się, że ukończenie szkoły nie gwarantuje podstawowych umiejętności. Pierwszeństwo mają fachowcy z tytułem technika.
Firmy coraz częściej poszukują również handlowców, którym oferują samochód osobowy i telefon oraz laptop do dyspozycji. Tutaj działa zazwyczaj zasada, że im lepszy wynik uzyskuje dany sprzedawca, tym na większy bonus od firmy może liczyć. Często podkreśla się, że pracownicy, szczególnie młodzi ludzie nie znają podstawowych zasad bezpieczeństwa i komunikacji, co znacząco utrudnia kontakt na linii pracodawca – pracownik. Niestety tym pierwszym również można bardzo wiele zarzucić. Najczystszym problemem jest niskie wynagrodzenie, praca po godzinach, czy tzw. umowy śmieciowe, które są niekorzystne dla pracownika. Niewątpliwie jednak na pracę mają szanse ludzie, którzy są sumienni, elastyczni, nie boją się wyzwań i są otwarci na propozycje.
ZOSTAW KOMENTARZ